Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2013

Καλή «η συγκομιδή» για τις Καλύμνικες ομάδες το Σαββατοκύριακο

Το ποδοσφαιρικό και μπασκετικό Σαββατοκύριακο, ήταν θετικό για τις ομάδες της Καλύμνου, που αγωνίστηκαν εντός και εκτός έδρας.

ΑΟ Βαθύ – Κλεόβουλος Λίνδου 1-1
Το Σάββατο ο ΑΟ Βαθύ, με ένα «λυτρωτικό» τέρμα του Κλειδαρά έξω από την περιοχή, κατάφερε την ισοφάριση στο 91΄και πήρε ένα ακόμα βαθμό στο πρωτάθλημα που μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί χρυσός για την ομάδα. Μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα ο «Κλεόβουλος» είχε καταφέρει να σκοράρει και να παλεύει για τρεις βαθμούς εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΟ ΒΑΘΥ, που σ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχε «το πάνω χέρι» και με υπομονή και δυναμικότητα, ανέτρεψε το αρνητικό αποτέλεσμα και το ματς έληξε με ισοπαλία 1-1.

Δόξα Καρδάμαινας – Καλυμνιακός 2-6
Με το εντυπωσιακό 2-6 επέστρεψε από την Κω η ποδοσφαιρική ομάδα του Καλυμνιακού, αφήνοντας μια «πικρή ανάμνηση» στην Δόξα Καρδάμαινας στο γήπεδο της Αντιμάχιεας. Τα διπλά τέρματα του Κοκκινίδη στο 18’ και 35’, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Κλάψης ανέβασε το σκορ σε 0-3 ενώ οι Σαγρές και Γιωργαντής, έδωσαν την «χαριστική βολή» στην Δόξα, που προσπάθησε μάταια να μειώσει με δύο τέρματα, που δεν στάθηκαν ικανά να ανατρέψουν την κατάσταση, απέναντι σ’ έναν Καλυμνιακό, που κυριάρχησε στο παιχνίδι.

Μπάσκετ
Καλυμνιακός – Αίολος Κεφάλου 63-49
Στο μπάσκετ η ομάδα του Καλυμνιακού κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες για την δεύτερη θέση του Ομίλου, κερδίζοντας άνετα το Σαββάτο εντός έδρας τον Αίολο Κεφάλου με σκορ 63-49. Από το Α’ ημίχρονο η ομάδα του Κοσσάρη επέβαλε τους δικούς της ρυθμούς στο παιχνίδι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 10 πόντους διαφορά και μετά από ένα θεαματικό δεύτερο ημίχρονο, έκλεισαν την πορεία τους για το 2013 με μια σημαντικότατη νίκη.